28 stycznia 2012

Nowe, nowsze, najnowsze - co w wydawnictwach piszczy

Zamiar niekupowania książek (w każdym razie - nie hurtowo) nie oznacza, że przestaję zaglądać do księgarni. Masochistycznie zrobiłam przegląd zapowiedzi wydawniczych i wybrałam kilka pozycji (byłby ładny stosik), które mnie zainteresowały i planuję zdobyć (kiedyś):

  Laurent Gaudé, Huragan, Wydawnictwo WAB 2012 
Notka wydawnictwa (stąd): Tę historię sprzed sześciu lat zna niemal każdy. Huragan Katrina z potężną siłą uderzył w Nowy Orlean, pozbawił życia blisko dwa tysiące ludzi, pozostałym odebrał dach nad głową i dorobek całego życia.
W powieści o nadciągającym huraganie i mającej nastąpić tragedii opowiada kilka osób. Bliski obłędu ksiądz próbujący pomóc tym, którzy nie mają szansy wydostać się z miasta, więźniowie z zakładu karnego przeczuwający nadchodzące niebezpieczeństwo, życiowy rozbitek, który postanawia przemierzyć ogromny dystans, by odnaleźć ukochaną mieszkającą w zagrożonym mieście, stara kobieta, która czeka na katastrofę, twierdząc, że i tak nie ma nic do stracenia...
Druzgocąca siła natury jest w Huraganie mrocznym i gwałtownym tłem dla ukazania tego, co w obliczu dramatu dzieje się w naszych sercach i umysłach - bo przecież nie chodzi tylko o mieszkańców Nowego Orleanu.

(Premiera: marzec 2012.)

Mariusz Wollny, Kacper Ryx i król alchemików, Wydawnictwo Otwarte 2012
Czwarty tom przygód Kacpra Ryxa.
Notka wydawnictwa (stąd): Nobilitacja, ślub z Janką, stracenie Samuela Zborowskiego – Kacper Ryx może wreszcie odetchnąć i cieszyć się życiem. Nic bardziej mylnego. Przeszłość powraca w najmniej oczekiwanym momencie. Ryx musi po raz kolejny użyć swych inwestygatorskich talentów, by udaremnić spisek różokrzyżowców, odnaleźć księgę mistrza Twardowskiego, ocalić rodzinę i uniknąć śmierci.
(Premiera: luty 2012.)

Susan Hill, Kobieta w czerni, Wydawnictwo Amber 2012
Przyznam, że czekałam na film, a nie wiedziałam, że to będzie ekranizacja. I teraz mam dylemat - najpierw czytać czy oglądać? Wolę najpierw czytać, ale pewnie nie uda mi się zdobyć książki przed premierą.
I uwaga na temat okładki - może w rzeczywistości wygląda lepiej, bo na miniaturze Daniel Radcliffe ma minę, jakby miał zaraz wybuchnąć płaczem i nie robi to zbyt zachęcającego wrażenia.
Notatka wydawnictwa (stąd): Spowity mgłą i tajemnicą Dom na Węgorzowych Moczarach góruje nad omiatanymi przez morskie wichry bagnami,odcięty od świata i niedostępny, gdy fale przypływu pochłoną Ławicę Dziewięciu Topielców – jedyną drogę, jaka łączygo z lądem.
Arthur Kipps, młody notariusz z Londynu, przyjeżdża na pogrzeb samotnej właścicielki domu, by uporządkować pozostawione przez zmarłą papiery. Nie wie jeszcze, co wydarzyło się przed laty w domu i na otaczających go bagnach. Nie wie, kim jest kobieta w czarnej sukni, która ukazuje mu się z oddali. Lecz wkrótce odkryje przerażający sekret Domu na Węgorzowych Moczarach i pojmie, jak straszliwą zapowiedzią jest pojawienie się kobiety w czerni…
(Premiera: luty 2012.)

Claire Dederer, Pozerka. Moje życie w dwudziestu trzech pozycjach jogi, WAB 2012
Notatka wydawnictwa (stąd): O dobroczynnościach jogi wie tu każdy. Lekarz, kasjer w supermarkecie a nawet bezdomny, sprzedający na ulicy gazety. Tylko trzydziestoletnia Claire, żona Bruce'a, matka rocznego bobasa podchodzi do sprawy z dystansem. Jednak gdy zaczynają się jej trząść ręce, a silny ból pleców zmusza do odstawienia od piersi żarłocznej Lucy, wybiera się do księgarni, gdzie kupuje kasetę z jogą dla początkujących. Wieczorem zamyka się w pokoju, włącza telewizor i... szybko orientuje się, że bez pomocy nauczyciela nic z tego nie będzie. Jej ciało nijak nie chce przybrać prezentowanej na ekranie pozycji. Gdy trafi wreszcie na zajęcia jogi niedaleko domu, jej życie powoli, acz zdecydowanie zacznie się zmieniać. Niestety okaże się również, że wyłamanie się z obowiązujących w Seattle reguł bycia doskonałą matką i żoną - jest trudniejsze niż się wydawało!
Dederer pisze lekko i z humorem. Bez ślepego zachwytu kulturą Wschodu. Z dystansem i przymrużeniem oka snuje refleksję na temat związków, rodziny i idei zdrowego stylu życia.
Akurat ta notatka nie zachęciła mnie jakoś szczególnie, ale na podlinkowanej wyżej stronie jest też zamieszczony fragment książki, który bardzo mi się spodobał i nabrałam ogromnej chęci na poznanie całości. Zastanawiam się, czy nie wrócić do jogi, wiec będzie bardzo na czasie...
(Premiera: luty 2012.)

Apsley Cherry-Garrard, Na krańcu świata. Najsłynniejsza wyprawa na biegun południowy, Zysk i ska 2012
Co ciekawe oryginalny tytuł brzmi "Najgorsza podróż świata" (The Worst Journey In the World), ale wydawnictwo uznało widać, że najgorsza to synonim najsłynniejszej...
Notka wydawnictwa (stąd): Najlepsza w historii książka podróżnicza według „National Geographic Adventure”! Przygody, które mrożą krew w żyłach. Ludzie, którzy wzbudzają podziw.
"Na krańcu świata" to przejmująca relacja z heroicznej wyprawy na biegun południowy w latach 1910-1913, którą kierował kapitan Robert Scott – jeden z ostatnich wielkich odkrywców geograficznych. Nie da się zapomnieć tej opowieści widzianej oczami najmłodszego uczestnika ekspedycji, Apsleya Cherry’ego-Garrarda. Doświadczył on wraz z towarzyszami najbardziej srogiego klimatu na Ziemi: skrajnie niskich temperatur, wielotygodniowych ciemności, potwornych śnieżyc czy zapadających się lodowych nawierzchni.
"Na krańcu świata" to historia fascynującej podróży do paszczy rozszalałego żywiołu i próby sił w obliczu bezlitosnej potęgi natury!
(Premiera: marzec 2012.)

Virginia C. Andreas, Kwiaty na poddaszu, Świat Książki 2012 
Poszukuję tej książki odkąd kiedyś wspomniała o niej Padma z Miasta Książek. Wreszcie ktoś ją wznowił!
Notka wydawnictwa (stąd): Wciągająca opowieść o rodzinnych tajemnicach i zakazanej miłości. Szczęśliwą z pozoru rodzinę Dollangangerów spotyka tragedia - w wypadku samochodowym ginie ojciec. Matka z czwórką dzieci zostaje bez środków do życia i wraca do swego rodzinnego domu. Niezwykle bogaci rodzice mieszkający w ogromnej posiadłości, wyrzekli się córki z powodu jej małżeństwa z bliskim krewnym, a narodzone z tego związku dzieci uważają za przeklęte. W tajemnicy przed dziadkiem rodzeństwo zostaje umieszczone na poddaszu, którego nigdy nie opuszcza. Dzieci żyją w ciągłym strachu, a odkrycie, jakiego dokonuje najstarszy brat, stawia rodzeństwo w obliczu nieuniknionej katastrofy.
(Premiera: luty 2012.)

8 komentarzy:

 1. O kwiatach na poddaszu słyszałam już tak dawno (na letnich koloniach wieeeeki temu), a do tej pory nie udało mi się ich nigdzie dostać.
  A trailer filmu z Radcliffem widziałam, ale - sama nie wiem, czy to dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać po Kwiatach na poddaszu i Kobiecie w czerni - mam upodobanie do klimatów gotyckich (nie mylić z horrorami!), więc film na pewno dla mnie :)

   Usuń
 2. "Kwiaty na poddaszu" czytałam pod koniec szkoły podstawowej (teraz byłoby to gimnazjum) i to powieść dla czytelnika w takim mniej więcej wieku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wykrzesam z siebie odpowiednią dozę naiwności :D Mimo wszystko jestem jej ciekawa.

   Usuń
 3. Kacper Ryx - hurra!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze muszę skombinować skądś części 2-3, zanim się zabiorę do 4., ale i tak się cieszę :)

   Usuń
 4. Podziwiam siłę woli, ja wolę nie wchodzić między ksiązki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ceny skutecznie mnie powstrzymują. Chwilowo mam ważniejsze wydatki. Gorzej jest w antykwariatach, gdzie zaczynają mi się trząść ręce ;)

   Usuń

Winter is coming... Tym razem w komiksie.

Nadciąga zima – długa, mroźna i niebezpieczna. Legendy mówią o tajemniczej trującej mgle, która się wtedy pojawia, jakby głód i krwiożercz...