Nie wiem, jak Wy, ale ja się wybieram :)
I SALON CIEKAWEJ KSIĄŻKI już za miesiąc !
Salon Ciekawej Książki odbędzie się w dniach 9-11 grudnia 2011 roku w Łodzi, w Hali EXPO przy ulicy Stefanowskiego 30. Jego organizatorem są Międzynarodowe Targi Łódzkie. Ideą Salonu jest promowanie czytelnictwa, a także stworzenie interesującego wydarzenia kulturalnego dla mieszkańców Łodzi i regionu. Podczas Salonu zaprezentuje się blisko 60 wystawców: wydawnictwa, instytucje kultury, biblioteki. Wraz z wystawcami tworzymy bogaty i interesujący program spotkań, warsztatów dla dzieci i dorosłych oraz wydarzeń.
Zapraszamy na:
- Konferencję "Biblioteki publiczne miejscem przyjaznym i inspirującym", zorganizowaną przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Łodzi. Prelegentami konferencji będą m.in. takie sławy jak: prof. Tadeusz Sławek (Uniwersytet Śląski w Katowicach), dr Andrzej Rostocki (Uniwersytet Łódzki) czy dr Henryk Hollender (Uczelnia Łazarskiego, Warszawa).
- Dyskusję poświęconą jednej z najbardziej oczekiwanych premier listopada, znakomitej i wstrząsającej książce - "Biedni ludzie z miasta Łodzi" Steve'a Sema-Sandberga, poświęconej osobie Chaima Mordechajma Rumkowskiego, "króla" łódzkiego getta. Spotkanie poprowadzi dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, pani Joanna Podolska.
- Spotkania autorskie z:
- Andrzejem Sapkowskim - najsłynniejszym polskim pisarzem fantasy
- Witoldem Jabłońskim - pisarzem, dziennikarzem i tłumaczem,
- profesorem Jerzym Bralczykiem - promocję książki "444 zdania polskie",
- Maxem Cegielskim - dziennikarzem, pisarzem, prezenterem radiowym i telewizyjnym, podróżnikiem,
- Kasią Klich - piosenkarką, autorką książki dla dzieci "Bajkowa drużyna",
- Jackiem Podsiadło - poetą, prozaikiem, tłumaczem, dziennikarzem, felietonistą,
- Jackiem Y. Łuczakiem - poświęconą książce "Polska Kazimierza Nowaka",
- Chrisem Niedenthalem - fotografem, mistrzem fotografii dokumentalnej, poświęcone książce "Zawód: fotograf",
- Zofią Turowską poświecone jej książce "Nasierowska. Fotobiografia",
- Kingą Dunin, Agnieszką Graff, Markiem Beylinem, Romanem Kurkiewiczem, Tomaszem Piątkiem, Hanną Gill-Piątek - cykl spotkań organizowanych przez Krytykę Polityczną,
- profesorem Tadeuszem Morawskim - najsłynniejszym polskim twórcą palindromów,
- Robertem T. Preysem - autorem powieści z gatunku literatury sensacyjno- przygodowej.
- Prezentację działalności Dyskusyjnych Klubów Książki z województwa łódzkiego.
- Prezentację 11. numeru Kwartalnika Artystyczno-Literackiego "Arterie" - Celebra i spotkanie z Marcinem Jurzystą, autorem książki poetyckiej "Ciuciubabka".
- Warsztaty dla dzieci organizowane przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom: literackie, plastyczne, książki artystycznej.
- Warsztaty dla rodziców WZORCE MYŚLENIA A EMOCJE - EMOCJE A UCZENIE SIĘ - Na warsztatach omówione zostaną Wzorce Myślenia, którymi posługują się dzieci, oraz jakie są mocne i słabe strony poszczególnych stylów uczenia się. Przyjrzymy się skąd mogą brać się takie problemy jak dysleksja, dysgrafia, dysortografia, nadmienimy jak można im przeciwdziałać i je minimalizować. Wspomnimy również o zjawisku zwanym ADHD
- Z PÓŁKI NA PÓŁKĘ czyli wymianę książek zorganizowaną przez portal lubimyczytac.pl - Masz na półce książki, które Ci się znudziły? Dostałeś nietrafiony prezent? Weź książkę z półki, wymień się i zaraź innych pasją do czytania!
- Warsztaty z tworzenia Map Myśli.
- Prezentację Muzeum Papieru i Druku z Łodzi - pokazy czerpania papieru.
- Prezentację talentu iluminatora i skryby Kamila Królikowskiego.
- Prezentację prac adeptów i studentów Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Salon Ciekawej Książki powstaje we współpracy z Festiwalem PULS LITERATURY, organizowanym w dniach 4 - 11 grudnia w Łodzi przez Śródmiejskie Forum Kultury - Dom Literatury i Oddział Łódzki Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Do udziału w Festiwalu zapraszani są wybitni pisarze, krytycy, tłumacze, literaturoznawcy, zaś na festiwalowe wydarzenia składają się spotkania autorskie, panele krytycznoliterackie, warsztaty, koncerty muzyczne, projekcje filmowe, działania multimedialne. Adresatami poszczególnych spotkań są: dzieci, młodzież i dorośli. Każda edycja Festiwalu ma wyrażony hasłem temat wiodący; tym razem będzie to RAZEM I OSOBNO. Część spotkań festiwalowych odbędzie się na terenie Targów.
Zachęcamy do odwiedzenia i polubienia Salonu na portalu społecznościowym Facebook.com www.facebook.com/SalonCiekawejKsiazki Na profilu pojawiać się będą informacje na temat nadchodzącej edycji - o wystawcach, patronach medialnych, imprezach towarzyszących. Informacje o salonie można również znaleźć na stronie www.mtl.lodz.pl/ksiazka
Przygotowaliśmy specjalną ofertę dla wszystkich zwiedzających: Salon będzie można zwiedzać i brać udział we wszystkich spotkaniach za SYMBOLICZNĄ ZŁOTÓWKĘ po wcześniejszej rejestracji na stronie internetowej
Salon można będzie odwiedzać:
9 grudnia 2011 w godz. 10:00 - 18:00
10 grudnia 2011 w godz. 10:00 - 18:00
11 grudnia 2011 w godz. 10:00 - 17:00
Super, wreszcie coś się będzie działo w Łodzi. Jak będzie działać ta wymiana książkowa?Trzeba się wcześniej jakoś rejestrować?
OdpowiedzUsuńSheeofmyheart1 - informacje są tu: http://www.mtl.lodz.pl/web/index/getpage/page/2437
OdpowiedzUsuńWynika z nich, że rejestrować się nie trzeba, a zasada jest prosta: zabierasz tyle książek, ile sam przekazałeś na wymianę :) Brzmi świetnie, jeśli tylko chętni dopiszą. Ja na pewno będę.
Pięknie, pięknie - ja się chyba w końcu zbiorę w sobie i zabiorę za organizowanie czegoś w Białymstoku, bo posucha tu na tego typu wydarzenia aż strach...
OdpowiedzUsuńGrendella - ja też już zwątpiłam, że coś się w Łodzi w temacie wydarzy. Ale się doczekałam, chociaż zastanawiam się, jak to wyjdzie i czy Łódź okaże się miastem czytających.
OdpowiedzUsuń